Moje čtečka oblíbených blogů obsahovala desítky odkazů jak na české, tak i zahraniční stránky. Příležitostně jsem přidal další odkazy. Velice rád jsem si četl blogy, které mě svým obsahem zajímaly. Naneštěstí čas má na každého jiný efekt. Přišlo mi zvláštní, že sleduji tolik blogů a i přesto se v mém feedu pravidelně objevují články jen z několika z nich. Jelikož jsem už celá léta nedělal čistku tohoto seznamu, využil jsem své kuriozity a provedl menší úklid.
Původní seznam obsahoval celkem 75 odkazů na české i zahraniční weblogy. Otevřel jsem si všech 75 odkazů a modlil se, aby mi počítač nezkolaboval. Všichni víme, že internetový prohlížeč Chrome není zrovna úsporný na systémové prostředky. Uklidňoval mě však fakt, že mám herní počítač, který v minulosti zvládl daleko náročnější operace. Jak jsem procházel všechny stránky, objevoval jsem důvody, proč se mi neukazují ve feedu. Nejčastěji se jednalo o tato zjištění:
Přestaly existovat
Zřejmě se majitel či majitelka daného blogu rozhodl/a, že s celým blogováním sekne, smaže vše, co napsal/a, a ani nedá vědět svým čtenářům. Velice mě mrzelo, když jsem viděl stránky, které jsem dříve sledoval vysoce pravidelně, že již neexistují. Zvlášť, když se jednalo o lidi, s kterými jsem byl v kontaktu.
Blogeři započali novou éru
Na mnoha blozích jsem neviděl žádnou aktivitu třeba i několik měsíců. Občas jsem narazil i na takový blog, který neobdržel nový příspěvek i několik let. Jak jsem již zmínil na začátku, čas má na každého individuální efekt. Někdo se ve svém životě hnul a zjistil, že ho/jí psaní už nebaví, a tak s tím sekl/a. Jiní si zase založili rodiny a zjistili, že při práci nebo mateřské na psaní nemají kapacitu. Zvláště začínající blogeři, kteří proaktivně psali skoro každý den, mohli ztratit motivaci, když si uvědomili, že na jejich blog skoro nikdo nechodí. Bylo mi líto všech těch blogů, které měly obří potenciál se stát něčím větším, a které jejich tvůrci odsoudili k věčnému zatracení a nečinné existenci v internetovém světě. Ale co se dá dělat? Takový je život.
Změnily účel
Někteří blogeři a blogerky, které jsem sledoval, psali poučné nebo vtipné příspěvky. Takový typ obsahu mám dodnes nejraději. Buď si rád přečtu (nebo zhlédnu) článek či video, které mě něco naučí a já si něco odnesu, nebo se rád pobavím nad příspěvkem s humorem. I když se jedná o prkotiny ze života, stejně obdivuji lidi, kteří se o své eskapády dokážou komicky podělit. Bohužel některé takové blogy kompletně změnily obsah. Z dříve zajímavého blogu se stal marketingový nástroj, který autorovi pomáhal s prodejem knihy či čehokoliv jiného, nebo si z něj (pro mě) v horším případě udělal e-shop. Takové stránky jsem ze svého seznamu mazal ihned a bylo mi v tu chvíli jedno, jak často jsem je navštěvoval.
Pozměnily obsah
Všichni v průběhu času změní své záliby, koníčky a zájmy. Nikdo se nemůže izolovat na to samé celý život. Každý časem změní své pole zájmů. Je to přirozenost. Ačkoliv blogeři a blogerky dříve psali na témata, která mě hodně zajímala, a jejich blogy se objevovaly v mém feedu, stejně jsem byl nucen takové stránky odstranit, protože mě jejich obsah přestal zajímat. Změnili zaměření a začali psát o věcech, které mě absolutně nezajímaly. Proč bych měl sledovat blog, na kterém jsem dříve četl tragikomické příhody a nyní se na něm objevují příspěvky typu, jak správně dělat copywriting, nebo jak si správně namalovat obličej? Můj zájem definitivně ztratili lidi, kteří dříve psali na zajímavá témata, u kterých jsem se mohl i trochu zamyslet, a dnes sdílí příspěvky typu, jak se postarat o dítě, jak správně porodit, nebo jak jejich dítě udělalo bobek. Ne, děkuji. Nechci. Nemám zájem.
Měly technické potíže
Plně chápu, že někdo nemá takové technické dovednosti, aby si správně zřídil web. Zvlášť, když se jedná o nastavování vlastního hostingu a domény. Návody na internetu jsou pro technické antitalenty mnohdy matoucí a detaily, jako DNS nebo HTTPS, jsou pro ně neznámým jazykem. Ale vždycky se najde někdo, kdo by pomohl: kamarád, zákaznická podpora, různá diskuzní fóra atd. Možnosti jsou vždycky – stačí jen hledat. Tudíž pokud se někdo rozhodne si zřídit web a nedokáže si ho nastavit, a tak ve finále většina funkcí nefunguje, nebo funguje jen z poloviny, to je problém samotného majitele stránky a je jen jeho/její zodpovědností, aby to vyřešil. Veškeré blogy, na které jsem se nemohl dostat, nebo mě Chrome varoval, že jsou těžce nedůvěryhodné, protože nemají zabezpečený HTTPS protokol, jsem také ze svého seznamu mazal. A bylo mi jedno, jaké příspěvky bloger/ka psal/a.
Závěrem…
Suma summarum jsem začal se 75 blogy a skončil na 25, z čehož asi třetina je neaktivních, ale já se rozhodl je i tak v seznamu ponechat, protože znám jejich autory a vím, že je malá šance, že by se k blogování zase vrátili. Pokud ne, tak vím, že v minulosti psali na zajímavá témata a já jejich blogy mohu v budoucnu využít jako zdroj inspirace pro případ, že mi dojdou témata, o kterých bych mohl blábolit. Ale není to tak, že bych měl o inspiraci nouzi. Právě naopak. Témat mám více než dost. Spíš je pro mě problematické zkompilovat všechny podtémata, která bych chtěl, aby v hlavním příspěvku zazněla.